دانشکده پزشکی - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی فسا

tech 2

گروه طب سنتی

معرفی گروه:

طب سنتی ایران، میراث گرانقدر بجای مانده از تلاش حکیمانه، تحقیقات عالمانه و تجارب ارزشمند هزاران دانشمند و حکیم دوران‌های گذشته به ویژه دوران۱۴۰۰ساله تمدن ایرانی-اسلامی است که نه تنها در دوران گذشته بلکه برای دنیای امروز و فردا نیز در این دریای پهناور، گوهرهای درخشان و ناسفته فراوانی وجود دارد. مکتب طب سنتی ایران، دانشی آمیخته با هنر و فراست و ذخیره‌ای برخاسته از حکمت خسروانی اهالی سرزمین آریایی ایران است که در حکمت یونانی آمیخته و با محک تجربه در طول سالیان حیات انسان‌ها آزموده شده است. مکتبی که در دوران زرّین شکوفایی تمدن اسلامی، و با طلوع ستارگان پرفروغ تاریخ علم، بر پایه خرد ورزی و با جدا ساختن سره از ناسره گسترش یافت و اکنون نیز توانایی حلّ بسیاری از معضلات موجود را در عرصه بهداشت، پیشگیری، تشخیص و درمان دارا است. این مکتب با ریشه‌ای حداقل ده‌‌هزار ساله، انسان را فقط از بعد مادّی نمی‌نگرد بلکه به ابعاد دیگر وجود او به‌عنوان خلیفه الهی نیز توجه دارد. در این دیدگاه، حفظ سلامت مقدم بر درمان است، و توجه به روش زندگی سالم شعار طب سنتی ایران است.

احیاء طب سنتی با جمع‌آوری، طبقه‌بندی، بررسی و ارزیابی این میراث عظیم، نهتنها واپسگرائی نیست، بلکه گامی اساسی در دستیابی به دانش مستحکم و تأمین حداکثر سلامت برای آحاد مردم و بهره‌گیری‌های رو به تزاید و پرثمر از اعتماد بنفس ملی برخاسته از این حرکت است. اینک که به یاری پروردگار، پس از سال‌های طولانی، بار دیگر دروازه‌های ورود به عرصهقانونمند آموزش، پژوهش و ارائه خدمات طب سنتی به روی گروهی از فرهیختگان برگزیدهمیهن اسلامی ما گشوده شده است و عزمی ملی در این خصوص بپا خاسته است، ضرورت ساماندهی جدّی ابعاد مختلف کاربرد طب سنتی به خوبی احساس می‌شود.

در همین راستا دانشگاه علوم پزشکی فسا نیز که با درایت و جدیت جناب آقای دکتر عسکری ریاست محترم سابق دانشگاه و با تلاش‌های بی‌وقفه جناب آقای دکتر فرجام از سال 1392با جذب آقای دکتر محمدهاشم هاشم‌پور به عنوان اولین هیات علمی متخصص طب سنتی در دانشگاه فسا اقدام به راه اندازی معاونت طب سنتی کرده بود، با گسترش این حرکت و جذب اقای دکتر مسیح صدیق رحیم آبادی به عنوان دیگر هیات علمی متخصص طب سنتی خود، در بهار 1395 گروه طب سنتی را تشکیل داد. با توجه به اینکه جناب آقای دکتر خالقی، ریاست محترم کنونی دانشگاه و دیگر معاونین محترم ایشان نیز طب سنتی ایران را به عنوان یک اولویت در دستور کاری خود قرار داده اند، سرکار خانم دکتر مهسا رستمی چایجان نیز به عنوان سومین عضو گروه طب سنتی از تابستان 1397 کار خود را در دانشگاه شروع نمده‌اند. مجموعه معاون و گروه طب سنتی دانشگاه فسا از آن تاریخ تا کنون موفق به؛ تجهیز و راه‌اندازی سلامتکده طب سنتی در بیمارستان دکتر شریعتی، کسب مجوز از وزارتخانه و انجام عملیات ساخت سلامتکده سنتی استاندارد، برگزاری کارگاه‌های متعدد در زمینه طب سنتی، برگزاری دوره های آموزشی متعدد برای پزشکان، پرستاران و بهورزان، طراحی و هدایت چندین پایان نامه دکترای عمومی، برگزاری دوره‌های آموزشی در مقاطع علوم پایه، فیزیوپاتولوژی و اکسترنی دانشجویان پزشکی، چاپ چندین مقاله، شرکت در همایش‌های ملی و بین المللی، همکاری در برنامه عملیاتی وزارت بهداشت و طراحی و اجرای پروژه‌های مختلف تحقیقاتی شده است.

رسالت و چشم انداز این گروه به قرار زیر است:

 رسالت:

گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا در راستای احیای طب سنتی و دستیابی به دانش مستحکم این رشته، برخورداری از حداکثر توان بهداشتی-درمانی و ارتقاء سطح سلامت همه‌جانبه مردم و منطقه، ماموریت ساماندهی ابعاد مختلف طب سنتی از طریق تدوین و ارتقاء محتوای علمی-آموزشی این رشته، آموزش به گروه‌های هدف، طراحی و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی، راه اندازی و تجهیز سلامتکده‌های طب سنتی، ایجاد ارتباط موثر با دست‌اندرکاران نظام سلامت کشور و پایش و نظارت مستمر بر این فعالیت‌ها را برعهده دارد و با تاکید بر ارزش‌ها و آموزه‌های ملی-مذهبی و نیروهای متخصص و متعهد خود را در تحقق این اهداف متعهد می‌داند.  

چشم‌انداز:

ما برآنیم تا با توکل بر خدا شاهد استفاده از تمامی قابلیت‌های طب سنتی در زمینه‌های علمی، بهداشتی و درمانی و دست‌یابی به جامعه‌ای برخوردار از حداکثر سطح بهداشت و سلامت باشیم.

اهداف این گروه عبارتند از:

-          سیاست گذاری در راستای دستیابی به اهداف آموزشی، پژوهشی و درمانی طب سنتی در کلیه عرصه‌های انسانی، سخت افزاری و نرم افزاری.

-          تدوین و ارتقاء محتوای علمی مورد نیاز جهت آموزش و پژوهش دانشجویان و فارغ التحصیلان طب سنتی

-          تدوین و ارتقاء محتوای علمی مورد نیاز جهت تدریس موازین و کلیات طب سنتی در مقاطع مختلف تحصیلی دانشجویان و متخصصین طب رایج.

-          تدوین و ارتقاء محتوای علمی مورد نیاز جهت آموزش موازین و کلیات بهداشتی طب سنتی (سبک زندگی سالم) در سطح جامعه و برای عموم مردم.

-          ایجاد ارتباط موثر و هماهنگی بین سیاست‌های کلی طب سنتی وزارت‌خانه با سایر بخش‌های دانشگاه علوم پزشکی فسا برای ایجاد مشارکت حداکثری جهت نیل به اهداف آموزشی، پژوهشی و درمانی مشترک.

-          ایجاد ارتباط موثر بین گروه طب سنتی با سایر بخش‌ها و مراکز مربوط به امر آموزش، پژوهش و درمان دانشگاه علوم پزشکی فسا و استان فارس.

-          ایجاد ارتباط موثر بین گروه طب سنتی با سایر مراکز آموزش، پژوهش و درمان دانشگاهی در سطح استان، کشور و بین المللی.

-          نظارت و پایش فعالیت‌های مرتبط با طب سنتی در دانشگاه و شهرستان فسا

منشور اخلاقی گروه:

ما خدمتگزاران، مديران و كاركنان گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی فسا در جهت خدمت، تكريم و جلب رضايت ارباب رجوع كه همانا رضايت حق تعالي است بر باورهاي زير هم‌پيمان، استوار و تلاش خواهيم كرد:

-          ضمن حضور منظم و به موقع در محل كار و رعايت انضباط اداري و پوشش و ظاهري مناسب و آراسته موافق با فرهنگ اسلامي، بهترين روش‌ها را براي ارايه خدمات با كيفيت مطلوب به مردم بكار گيريم.

-          به ارزش‌هاي فرهنگي و اجتماعي مطابق با آموزه‌هاي ملی، ديني و اسلامي، اصول اخلاقي و صفات معنوي پايبند باشيم.

-          ارتقا سلامت همه جانبه مردم و جامعه را وظيفه اصلي خود فرض نماييم.

-          امور و وظايف محوله را براساس زمانبندي مشخص با مستندسازي روش‌ها انجام داده و براي انجام مطلوب وظايف، دانش و مهارت خود را ارتقا دهيم.

-          خدمات، فرصت‌ها و تسهيلات را عادلانه، بدون تبعيض، كاستي، نقص و با اخلاق و پرهيز از هر گونه غرض‌ورزي و كينه‌توزي ارايه و توزيع نماييم.

-           حفاظت از كرامت انساني و شأن اجتماعي همه مراجعين را وظيفه خود دانسته، برخورد محترمانه و فروتني با مردم را سرلوحه كار خود قرار داده، مشكلاتشان را با حوصله و دقت شنيده، ضمن رعايت قوانين و مقررات و ضوابط حاكم و با پرهيز از هرگونه توصيه و اهمال كاري در انجام امور، دلسوزانه و به طور صحيح و سريع كار ارباب رجوع را به سرانجام رسانيم.

-          در جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی دانش طب سنتی از هیچ کوششی فروگذار نباشیم.

-          در حفظ اموال و تجهيزات اداري كوشا بوده از مسووليت و اختيارات خود به طور صحيح استفاده نماييم و در كليه امور خالق و خلق خدا را شاهد و ناظر بدانيم.